Tokat'ta Bir İmar Skandalı Daha mı?

Tokat haberleri denilince akla ilk gelen haber portalı www.tokattan.com bugün gündem belirleyen yeni bir habere imza attı.

Tokat'ta Bir İmar Skandalı Daha mı?
30 Mart 2017 Perşembe 00:00

Tokattan.com haber sitesi, Tokat gündemine yönelik önemli bir haber yayınladı. "Tokat’ın merkezinde yer alan 700 yıllık, Nurettin İbni Sentimur Türbesi, halk arasındaki adıyla Sivri Tekke’nin hemen yanı başında başlatılan şaibeli inşaat ile, tarihi yapının ranta kurban edileceği belirtiliyor. Başlatılan inşaat, “Tokat’ta tarih böyle mi korunuyor, turizm böyle mi geliştirilecek?” sorularına neden oldu." ifadeleri ile başlayan haberin detayları şu şekilde:

Tokat''ın en gözde merkezlerinden birinde dün başlatılan harfiyat çalışması, "Tokat’ın ayakta kalmayı başaran en önemli ve en eski tarihi yapılarından olan Sivri Tekke, ranta kurban mı ediliyor?" sorusunun sorulmasına neden oldu. Kayseri Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu,tarihi Sivri Tekke için 1992 yılında verdiği kararla, çevresindeki yapılaşmaların, türbeden en az 5 metre çekilerek yapılaşabileceği hükmü getirilmişti. Bu karar tarihi eseri ranta kurban gitmekten koruyan bir kalkan olmuştu. O tarihlerde üzerinde bulunan yapı, koruma kararından eski olduğu için 5 metre çekme şartına uygun değildi. Yıkıldığında, yenisi bu koruma kararı sebebiyle en az 5 metre çekilerek yapılabilecekti.

BELEDİYE YÖNETİMİ EL DEĞİŞTİRİNCE

Türbe koruma altına alınmasından sonra, eski bina bir daha yerine yapılamayacağı için bir türlü satılamıyor yada yıkılıp yerine yenisi yapılamıyordu. Ama 2014 yılında Tokat Belediyesinde yönetim el değiştirince tarihi türbe ve yanındaki eski binanın bulunduğu parselle ilgili bir hareketlilik başladı.

BİR VATANDAŞ FARK ETTİ

Bu hareketlilik sonrası, arsa üzerinde yaşanan olağan dışı şeyleri fark eden bir vatandaş, “Tokat Belediyesince, 2015 Şubatında bahse konu parselle ilgili, usul ve yasaya aykırı olarak, çekme ve koruma kriterlerini de ortadan kaldıracak şekilde kişiye özel bir imar düzenlemesi yapıldığını” kendilerine, yani Tokat Belediyesi yönetimine dilekçe ile resmen bildirildi. Ve düzenlemenin iptal edilerek tarihi yapının randa kurban edilmemesi istendi. Bu müracaata rağmen belediye tarafından o parselde yapılan kişiye özel düzenleme iptal edilmesi.

Dün, Türbenin parseline bitişik, sıfır başlatılan inşaatla ilgili gelen ilk görüntüler yürekleri dağladı. İnşaat temeli için kazılan çalışmalarda, türbenin sınırlarını belirleyen taş duvarın da özellikle yıkılarak, türbeye sıfır yapıldığı görüntülere yansıdı. Ortaya çıkan görüntüler, türbenin koruma amaçlı 5 metre çekme şartının ortadan kaldırıldığını, belediyenin son düzenlemesinde burayı koruyucu önlemleri almadığını ortaya koydu. 

Belediyenin bu kararı Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun, 16.06 2015 tarihinde aldığı karara dayandırarak yaptığı, bu tarihi eseri istese koruyabilecek, istese tarihi türbe ile birlikte, yıkılan binanın parselini de turizme kazandırabilecekken, böyle bir inşaata izin verdiği gelen bilgiler arasında.

ÇELİŞKİ VE ŞÜPHE

Fakat Sivas’taki koruma kurulunun aldığı karar ile, vatandaşın dilekçesinde belirttiği ve belediyeyi adeta suçüstü yaptığı kişiye özel imar düzenlemesinin tarihinde ki büyük çelişki, “buranın planlı şekilde ranta kurban edildiği” şüphesini artırdı. Vatandaşın Tokat Belediyesine yazdığı ve kişiye özel imar düzenlemesi ile ranta dikkat çektiği dilekçesinde, Tokat Belediyesinin Sivas’taki koruma kuruluna dayandırarak yaptığı imar düzenlemesinin tarihi net ve detaylı olarak belirtiliyor. O düzenlemenin yapıldığı tarih dilekçede 04.02.2015 olarak kayda geçiyor.

İşte, "ne tarihi, ne tarihi eserleri ne de çevreyi koruma güzelleştirmeyle alakası olmayan, adeta tüm bu güzel değerleri ranta kurban edildiğini" düşündüren düzenlemenin, basit bir düzenleme olamayacağı, çok daha organize olabileceğini ortaya koyan ikinci tarih ise, Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun burayı koruma işini bir anda Tokat Belediyesine bıraktığına işaret ettiği kararı aldığı tarih. O kararın kayıtlara geçen tarihi ise, 16.06.2015.

NELER DÖNÜYOR?

“Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun bu türbe ile ilgili kararını, 2015’in 6. Ayında (16 haziran) verdiyse, Tokat belediyesi kurulun kararına dayandırarak yaptığı imar düzenlemesini 2015’in 2. ayında (04 Şubat) nasıl aldı? Çünkü eğer belediye imar düzenlemesini kurulun aldığı karara göre yaptıysa, düzenlemeyi kurul kararının alındığı tarihten sonra yapması gerekirdi. Oysa bu tarihlere bakılırsa, Tokat Belediyesi, kuruldan tam 4 ay 12 gün önce karar almış görünüyor. Kurulun kararına dayandırılacak yeni bir karar ancak o karardan sonra alınabilecekken, bu Tokat’ta, fizik, kimya, matematik ve zaman kurallarını alt-üst edecek şekilde nasıl önceden alınabilir?” soruları hala havada duruyor. 

Başlatılan inşaat kazısı ile ilgili gelen görüntülerde, Türbe duvarının yıkılmasının binanın türbe alanına bitişik yapılacağı, bu suretle Tarihi doku ve görsel zenginliğine zarar vereceği endişelerine sebep oldu. Belediyenin bu gelişmelerle ilgili nasıl bir açıklama yapacağı merak ediliyor. Çevredeki esnaf ve vatandaşlar, bahse konu yerin belediyece alınarak tarihi eserin yanında turizme hitap edecek butik bir sosyal tesise çevrilmesini, bu yapılamıyorsa, yapılacak binanın 5 metre çekilerek tarihi eserin görselliğinin korunmasını istiyor. Bu parsel üzerine yapılan binanın ilk yapıldığında bir kısmının türbe arsasına tecavüz ettiği, yıkıldıktan sonra bu parselin eski sınırlarına çekilmediği de gelen iddialar arasında.

KAYNAK: www.tokattan.com Tokat Haberleri: http://www.tokattan.com/ozel-haber/tokat-ta-yine-bir-imar-yeni-bir-rant-mi-dedirten-h631.html


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.