TOKAT FIKRALARI

TOKAT FIKRALARI


BİZ NE DEDİK?
(Bir Zeyid Aslan ve Kemal Vanlı fıkrası)

Fıkra bu ya…
13 yıl Tokat Milletvekilliği yapan Zeyid Aslan partisinin 3 dönem kuralı sonrası milletvekili olamamasının ardından yeni seçimde milletvekili olmak için kolları sıvamıştı. Aslan partisinin aday göstermesi ile seçim çalışmalarına başlamış, “13 yılda Tokat’a hiçbir şey kazandırmadı” şeklinde ki propagandaları boşa çıkarmak için canlı yayında gazetecilerin kendisine soracağı soruları cevaplama kararı almıştı.

O TV programının inandırıcı olabilmesi için, “Canlı yayında bana soru sorması için karşımda hangi gazeteciyi görmek istersiniz?”şeklinde bir de anket yapılmıştı. Anket sonucunda Tokat ve bölgede sivri yazılar ve o yazılarda etkili vuruşlarıyla tanınan halkın sevdiği gazeteci Kemal Vanlı ismi açık ara önde çıkmıştı.
Böyle bir sonuç beklemeyen Zeyid Aslan ve tayfası, "şimdi ne yapacağız?" diye çaresiz ve şaşkınca düşünürken, danışman;
-       -   “Soru soracak gazeteci sayısını üçe çıkaralım. Adamımız olan iki gazeteciye önceden ayarlanmış soruları sordurur, sizde önceden ayarlanmış cevapları verirsiniz. Böylece Kemal Vanlı’yı pasifize etmiş oluruz.” diyerek bir öneride bulundu.
Bu öneriye bayılan Zeyid Aslan derhal tanıdığı iki gazetecinin ismi ile birlikte soracakları soruların listesini danışmanlarına verdi.
 
Program günü gelmiş…Tokatlılar programın yapıldığı sütüdyoyu tıklım-tıklım doldurmuş… canlı yayın başlamıştı. Gazeteciler tek-tek tek sorularını soruyor, Zeyid Aslan’da gürül-gürül cevap veriyordu. Gazetecilerin soru sorması ile sütüdyodaki Zeyid Aslan karşıtları “Aslan’ı köşeye sıkıştırdı” diye gazeteciyi alkışlıyor... Aslan cevap verince ise bu kez taraftarları ıslıklarla salonu inletiyor alkış tufanı kopuyordu.

Salonda en dikkat çeken şey ise, halkın büyük umut bağladığı Kemal Vanlı’nın hiç soru sormuyor olmasıydı. Vanlı soru sormuyor ama, Zeyid Aslan’ın her cevabının ardından;
-       -   “Tokat’a yapmadığınız o fabrika ve iş sahibi olmasına engel olduğunuz 11.647 kişiyi hatırlatmak isterim” diyor ve susuyordu.
Vanlı’nın bu sözleri Zeyid Aslan ile birlikte salonda derin bir susukunluğa neden oluyor, kimse “bu yapılamayan fabrika hangi fabrika, bu işe alınmayan 11.647 Tokatlı kimler?” şeklindeki, küsürlü rakamlarla vurgulanan detaylı sözlere bir cevap bulamıyordu.
Ama Kemal Vanlı zeyid Aslan’ın her alkış alan konuşmasının ardından, bacak-bacak üstüne attığı ve iyice arkaya kaykıldığı koltuktan, “Tokat’a yapmadığınız o fabrika ve iş sahibi olmasına engel olduğunuz 11.647 kişiyi hatırlatmak isterim” demeye devam ediyor… Ve bu sözü her söylemesinde, salon bir kez daha sessizliğe gömülürken, Zeyid Aslan’ın da biraz daha gerilmesine neden oluyordu.
 
O arada canlı yayına 5 dakika reklam molası verilince, sinirleri iyice gerilen Zeyid Aslan,salondaki Tokatlılar gibi “Tokat’a yapılmayan fabrika hangi fabrika, işe alınmayan 11.647 işçi olayı ne?” sözlerinin cevabını aramaya başlamış… reklam arasından faydalanıp, danışmanına telefonla aynı soruyu sorumuş ve  “Kemal Vanlı denen bu adam ne demek istiyor, o olay nedir, acilen cevapları bulun ve beni köşeye sıkıştırmadan bildirin” talimatı vermişti.

Reklam arası bitip canlı yayın tekrar başladığında, program yine aynı şekilde akmaya devam ediyor… anlaşmalı gazeteciler takır-takır soruyor, Zeyid Aslan şakır-şakır cevaplar veriyor… ve her cevabın ardından salon alkış ve ıslıklarla adeta inliyordu.
Yine aynı şekilde Aslan’ın her konuşması ve alkış tufanı ardından, Kemal Vanlı sinirleri iyice bozan ve diğer taraftan da merak uyandıran o sözü söylüyor. Söz üzerine de salona önce bir sessizlik arkasından kendi aralarında konuşan izleyicilerin uğultuları hakim oluyordu.
O arada cep telefonunun “dıt-dıt” diye kısa mesaj geldiği sinyali vermesi üzerine Zeyid Aslan, telefonuna baktı ve sessizce danışmanından gelen mesajı okudu. Mesajda, “efendim. Hiç merak etmeyin sizin dönemlerinizde Tokat’ta kurulması gündeme gelen hiç fabrika olmamış. Asla 11.647 Tokat’lının işe alınması da gündeme gelmemiş. Tüm haberleri ve belgeleri taradım. Vanlı’nın verdiği bilgilerin hepsi yalan. yazıyordu.
Bunu öğrenen Zeyid Aslan’ın yüzüne, “işte şimdi yakaladım senin yalanını Kemal Vanlı, bu gün seni bitireceğim gündür. Rezil edeceğim seni” şeklinde kurnaz bir gülümseme yayılmıştı.
 
O arada sorulan bir soruya Zeyid Aslan’ın cevap vermesinin ardından Kemal Vanlı bir kez daha, “Tokat’a yapmadığınız o fabrika ve iş sahibi olmasına engel olduğunuz 11.647 kişiyi hatırlatmak isterim” sözünü tekrarlaınca, Aslan  oturduğu yerden doğrulup, sinirli , kararlı ve kendinden emim bir ses tonu ile Kemal Vanlı’ya dönerek;
-       -   “Yalancı herif… Benim 13 yıl milletvekilliği yaptığım dönemde Tokat’a asla böyle bir fabrika kurulması söz konusu olmadı. Kurulmayan fabrikaya da asla 11.647 kişinin işe alınması gündeme gelmedi. Söylediklerinin hepsi yalan hepsi iftira. Milletvekilliğim döneminde Tokat’a ne fabrika kurdum nede kurulmayan o fabrikaya işçi alınmasına engel oldum. Kurmadığım, bir fabrikaya nasıl işçi alayım?”  şeklinde okkalı bir cevap verdi.
Cevabını duyan  Kemal Vanlı programın başından beri beklediği fırsatı yakalamışçasına bacak-bacak üstüne attığı bacaklarını indirdi… yaslandığı koltuktan doğrulup,  Zeyid Aslan’a doğru eğilerek ve gözlerinin içine dik-dik bakarak şu kısa cevabı verdi
-       -   Biz ne dedik?


TOKAT'TAKİ MUCİZE MAKİNE


 Tokat Valisi Cevdet Can bir grup öğrenci ile İstanbul'da yapılan okullar arası teknoloji yarışmasına katılmış. Orada kendisi gibi vali olan eski bir arkadaşı ile karşılaşmış. Kendi himayesindeki Tokatlı öğrencilerin, teknoloji yarışmasında dereceye girememesine içerleyen vali, arkadaşının temsil ettiği ilin birincilik aldığını görünce, "çok büyük başarı Ahmet bey tebrik ederim" demiş.
Vali Ahmet bey, Tokat Valisi Cevdet beye dönerek, "Sen birde diğer icadımızı gör Cevdet'ciğim, bizim çocuklar öyle bir makine yaptı ki, Düğmesine basıyorsun istediğin adamı 12 saat içinde belediye başkanı yapıyor" diyerek cevap vermiş..
Arkadaşının bu övünmesi karşısından iyice ezilen Vali Cevdet bey, "ben ne söyleyipte altta kalmaktan kurtulsam acaba" diye düşünürken, ağzından, "O da bişey mi Ahmet, bizim çocuklar düğmesine bastığında 6 saat içinde ilde yolsuzluk yapan ne kadar siyasetçi varsa kaçıran makine yaptı" sözü çıkmış.
Buna çok şaşıran diğer vali, "Vay anası, Önümüzdeki hafta Tokat'a gelip bu makineyi yerinde görüp denemek istiyorum.  Hem gelirken bizim çocukların yaptığı makineyi de getiririm." demiş.
Yarışmadan sonra ayrılıp öğrencilerle Tokat'a dönen Vali Cevdet Can, yardımcısını çağırıp, "Bir sorunumuz var Yunus" demiş.
Vali yardımcısı; "Hayırdır sayın valim, nedir sorun?" diye sorunca Vali can başından geçenleri kısaca anlatmış ve, "O bizim makine düğmesine basınca 12 saat içinde istediğin adamı belediye başkanı yapıyor deyince, bende altta kalmamak için; o da bişey mi, bizde bir makine var düğmesine basında bir ilde ilde ne kadar yolsuzluk yapan siyasetçi varsa 6 saat içinde o ilden kaçırıyor dedim. O da önümüzdeki hafta gelip olmayan bu makinenin marifetini, yolsuzluk yapan siyasetçileri nasıl kaçırdığını görmek istiyor. Ne yapacağız" demiş.
Vali yardımcısı biraz düşündükten sonra;
- Sayın valim, o vali arkadaşınız Tokat'a geldiğinde önce biz onun makinesini dememek istediğimizi söyleriz ve hiç bir makinenin asla belediye başkanı yapamayacağı bir ismi belediye başkanı yapmasını isteriz.
Vali Can umutsuzca;
-hiç bir makinenin belediye başkanı yapamayacağı bir isim biliyor musun peki?
-Bilmem mi sayın valim? Kemal Vanlı denen gazeteci. O adamı hiç bir makine belediye başkanı yapamaz.
Vali cevabı beğenmeyerek;
-ya yaparsa? Ya o makine Kemal Vanlı'yı belediye başkanı yapar da ve sıra bize gelirse... yolsuzluk yapan siyasetçileri Tokat'tan nasıl kaçıracağız?"
-Merak etmeyin sayın valim. Kemal Vanlı'nın belediye başkanı olduğu yerde yolsuzluk yapan siyasetçi kalmaz kaçar zaten. Size sadece arkadaşınıza dönüp; bak-bak nasıl da kaçıyorlar, diye kaçanları göstermek kalır